Nowość Żywność funkcjonalna

Co to jest pulsoksymetr i dlaczego warto go posiadać ?

W dzisiejszych czasach pandemii Covid-19 coraz więcej osób zadaje sobie pytanie jak się chronić ? Co zrobić aby się nie zarazić Corona wirusem ? Jakich narzędzi używać do monitorowania organizmu ? Niezbędny może okazać się Pulsoksymetr do mierzenia natlenienia krwi

Jeden z głównych parametrów zdrowotnych saturacja

Co to właściwie jest ta saturacja ? Otóż saturacja to poziom natlenienia naszej krwi. Nasze płuca służą do wymiany powietrza "zużytego" na "natlenione". Natlenione powietrze transportowane jest krwią dzięki biciu serca do najdalszych zakątków naszego ciała. W związku z tym krew możemy podzielić na natlenioną i zubożoną. Saturacja to wyrażona w procentach proporcja pomiędzy krwią natlenioną i zubożoną. Do mierzenia saturacji wykorzystywane jest narzędzie o nazwie pulsoksymetr.

Pulsoksymetr narzędzie niezbędne w czasach pandemii

Do czasu wybuchu pandemii Covid-19 pulsoksymetry używane były głównie w placówkach służby zdrowia. W przychodniach i szpitalach są wyposażeniem obowiązkowym. Wszystko zmieniło się jednak w 2020 roku kiedy wybuchła światowa pandemia Corona wirusa. Choroba, która atakuje głównie układ oddechowy, w wielu przypadkach wywołuje również groźne dla życia zapalenie płuc i niedotlenienie organizmu. Wiele osób chorych na Covid-19 uskarża się na dolegliwości układu oddechowego. Dodatkowo osoby te objęte są izolacją co powoduje utrudniony dostęp do lekarza. Większość wizyt lekarskich w czasie pandemii to teleporady. Podczas takiej wizyty lekarz ma utrudnioną możliwość sprawdzenia w jakim faktycznie stanie jest nasz układ oddechowy ponieważ fizycznie nie może nas osłuchać. Swoją diagnozę opiera głównie na wywiadzie z pacjentem. Posiadając pulsoksymetr jesteśmy w stanie przekazać lekarzowi dokładną wartość nasycenia naszej krwi tlenem oraz puls. Jest to niezmiernie ważne dla prawidłowej oceny naszego stanu zdrowia przez lekarza. W przypadku stwierdzenie przez lekarza niedotlenienia naszego organizmu może podjąć odpowiednie kroki.

Jaki pulsoksymetr wybrać

Na rynku znajdziemy wiele urządzeń o różnych parametrach i funkcjach. W sprzedaży znajdują się zarówno proste pulsoksymetry jak i rozbudowane narzędzia nawiązujące komunikację z naszym telefonem lub komputerem. Są też pulsoksymetry do zastosowań szpitalnych. Podczas wyboru pulsoksymetru powinniśmy kierować się jego funkcjonalnością. Najlepiej wybrać pulsoksymetr napalcowy ponieważ jego konstrukcja pozwala na pomiar saturacji z palca ręki. Jest to małe i przenośne urządzenie, które zmieści się w kieszeni lub torebce. Dzięki temu możemy mieć go zawsze przy sobie. 

Poniżej link do Pulsoksymetru dostępnego w naszym sklepie