Nowość Żywność funkcjonalna

Odpowiednie środki do mycia łazienki.

Jak skutecznie dobrać odpowiednie środki czystości do mycia naszej łazienki ? Na co należy zwrócić uwagę czyszcząc łazienkę ? W tej części postaramy się odpowiedzieć na te wbrew pozorom ciężkie pytania.

Prawidłowa kolejność mycia łazienki

Chociaż może się to wydawać mało istotne to prawidłowa kolejność mycia łazienki ma kluczowe znaczenie dla końcowego efektu. Prawidłową kolejność wymusza specyfika zabrudzeń i konieczność wykorzystania odpowiednich środków czystości do mycia łazienki.

Łazienkę myjemy w kolejności od góry do dołu :

  • sufit ( w razie potrzeby )
  • ściany od góry do dołu
  • armatura
  • lustra
  • ceramika
  • podłogi

Rodzaje zabrudzeń w łazience

W każdej domowej łazience występują podobne rodzaje zabrudzeń. Najczęściej są to trudne do usunięcia ślady po twardej wodzie, osady z mydła, szamponu i innych kosmetyków. Występują również zabrudzenia organiczne takie jak włosy, martwy naskórek, ślina, pot i inne powstałe np. z składowanego prania. 

Zastosowanie środków do mycia łazienki o odpowiedniej mocy.

W ofercie sklepu Złote Środki znajdziecie wiele środków do mycia łazienki o różnej mocy i sile działania. Warto w tym miejscu nadmienić, że producenci wyposażenia łazienek stosują różne materiały o różnej odporności na środki chemiczne. Aby nie zniszczyć czyszczonej powierzchni warto przed użyciem środka zrobić próbę w mało widocznym miejscu. Aby odpowiednio dobrać chemię do mycia łazienki musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to gruntowne czyszczenie czy tylko codzienne mycie. Stare zabrudzenia z twardej wody z łatwością usuniemy np. środkiem Sanit Forte do usuwania uciążliwych zabrudzeń. Do codziennego utrzymania czystości w łazience wystarczą mniej agresywne środki jak Toilet & Bathroom.

Prawidłowe techniki mycia łazienki

Przy prawidłowo dobranych środkach do mycia łazienki oraz zastosowaniu odpowiednich technik mycie łazienki może stać się nie tylko obowiązkiem ale i przyjemnością. 

Najważniejsze techniki mycia łazienki:

Zawsze nakładaj środek myjący na szmatkę a nie na powierzchnię. Pozwoli to na bardziej precyzyjną aplikację środka myjącego w miejscu przeznaczenia. Pomoże również uniknąć zabrudzenia powierzchni wokół pola działania. Mniej gazów i chemii trafi do twoich płuc.

Używaj wszędzie gdzie to możliwe ręcznika papierowego bezpyłowego zamiast szmatki - każdy materiał, którym wycieramy powierzchnię ma pewną określoną zdolność absorbcji (wchłaniania ). Po przekroczeniu tego poziomu szmatka której używamy nie będzie już zbierać więcej zabrudzeń a wręcz zacznie je oddawać. Taka szmatka nawet wypłukana w wodzie nadal pozostaje mokra co zmniejsza dodatkowo jej zdolność wchłaniania brudu. Czyściwo papierowe jest wygodniejsze ponieważ po zebraniu zabrudzenia wyrzucamy je do kosza. Nie musimy go prać, ani wyciskać. Jest zawsze gotowe do użycia. Warto jednak pamiętać aby wybierać czyściwo o niskiej pylności. Przydatne mogą również okazać się ściereczki bawełniane do wycierania.

Jeśli to możliwe użyj odkurzacza na sucho-mokro zamiast mopa - jeżeli posiadasz odkurzacz, który umożliwia pracę na mokro, nanieś najpierw środek myjący i rozprowadź go rozpuszczając zabrudzenie. Następnie za pomocą odkurzacza zbierz rozpuszczone zabrudzenie aby pozbyć się go w całości. Mop zabiera jedynie część zabrudzenia i ma mniejszą skuteczność niż opisana wyżej metoda. Pamiętaj dobra metoda sprzątania łazienki to przepis na czystość.

Używaj mopa płaskiego a nie okrągłego - zastanawialiście się kiedyś dlaczego w sklepach, szpitalach i przychodniach, oraz wszędzie tam gdzie się sprząta profesjonalnie używają mopów płaskich na stelażach ? Mop płaski ma dużo większą powierzchnię przylegania do podłoża i można go mocniej docisnąć, dzięki czemu zabiera więcej zabrudzenia. Dodatkowo połączony z profesjonalnym stelażem ułatwia pracę i umożliwia łatwe sprzątanie łazienki.

Mycie na dwa wiaderka i wyciskarkę - to podstawowa metoda skutecznego sprzątania. Najlepiej oczywiście jak posiadamy profesjonalny wózek z dwoma wiaderkami i wyciskarką. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego sprzętu wystarczą wiaderka. Do jednego wlewamy wodę z środkiem czyszczącym, natomiast do drugiego tzw. brudownika wlewamy samą wodę. Po naniesieniu środka na mytą powierzchnię moczymy w samej wodzie mopa i wyciskamy. Następnie dopiero zanurzamy w drugim wiaderku i myjemy dalej. Dzięki używaniu brudownika rozrobiony płyn do mycia łazienki wystarczy na dłużej. 

Mycie białej ceramiki w łazience

Co to jest biała ceramika? W skrócie można powiedzieć że najczęściej to WC, pisuar, bidet, wanna i umywalka. Z względu na częste użycie sprzęty te są narażone na wzmożone zabrudzenie. Jak zachować należyty poziom higieny białej ceramiki ? Wystarczy codziennie przetrzeć wannę i umywalkę środkiem do codziennego mycia białej ceramiki. Przy usuwaniu ciężkich zabrudzeń z białej ceramiki przyda się środek Sanit Forte.